Aktualita ze dne 25. 6. 2021
Jak opravdu dopadly mimořádné odměny ve zdravotnictví a sociálních službách
Zpráva OS zdravotnictví a sociální péče ČR k Mezinárodnímu dni veřejných služeb
23.červen je Mezinárodní den veřejných služeb a evropské odbory v této souvislosti zdůrazňují, že je třeba zachovat veřejné služby, rozvíjet je, nedopustit jejich privatizaci a komercionalizaci. Protože mezi nejdůležitější veřejné služby patří zdravotnictví a sociální služby, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR při této příležitosti udělal bilanci současné situace v těchto resortech, na jejichž zaměstnancích ležela hlavní tíže zvládnutí epidemie onemocnění COVID-19. Zaměstnanci epidemii zvládli, ovšem za cenu obrovské obětavosti a riskování vlastního zdraví či života.
Onemocnění COVID-19 v České republice zabilo 21 pečovatelů ze sociálních služeb a 88 zdravotníků.
Odborový svaz inicioval a vytrvale prosazoval, aby za toto nezměrné pracovní nasazení zaměstnanci dostali adekvátní finanční ocenění, a to jak za první loňskou jarní vlnu epidemie, tak za následující ještě daleko horší pokračování epidemie od loňského podzimu až přes letošní jaro.
Odborový svaz požadoval, aby za velmi krutou další vlnu epidemie obdrželi zaměstnanci mimořádné odměny v minimálně stejné výši jako za první vlnu a aby odměny dostali opravdu všichni. Jednání trvalo sedm měsíců! Vstřícná byla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, vstřícné a rychlé bylo jednání ministryně financí Aleny Schillerové stejně jako premiéra Andreje Babiše. Komplikace a neochota ovšem znovu byly na straně Ministerstva zdravotnictví. Ministr Jan Blatný dlouho odsouval termín jednání s odbory a potom zásadně odmítal dát záchranářům vyšší odměny než jiným zdravotníkům. Podařilo se to prolomit až na jednání s ministrem Petrem Arenbergerem.
Odměny v plné výši náleží zaměstnancům, kteří v určeném období pracovali, nemají se krátit kvůli nemoci COVID-19 nebo karanténě či při dovolené, pokud byla adekvátní doba odpracována při přesčasech. Odměny se krátí při pracovní neschopnosti z jiného důvodu (zlomená noha), při ošetřování člena rodiny atd.
Záchranky
Prosadili jsme: odměny ve výši až 120 000 Kč pro zdravotníky, protože tito zdravotníci na rozdíl od kolegů v nemocnicích nemají covidové příplatky.
Realita: zaměstnavatelé odmítli návrh odborů na společný postup a každý postupuje jinak. Odměny už vyplatily čtyři zdravotnické záchranné služby, částky jsou problematické, zdravotníci neví, jak a za co jim zaměstnavatel odměny krátil. Zaměstnavatelé údajně mají podporu krajů jako zřizovatelů, nevyplacené prostředky by prý mohly krajům ušetřit peníze na dotace pro záchranky. Na úkor zaměstnanců?! To odborový svaz považuje za zcela nepřijatelné.
kompletní tisková zpráva v příloze
mimoradne-odmeny-ve-zdravotnictvi-a-socialnich-sluzbach---tiskova-zprava-oszsp-cr-z-23.-6.-2021-1 (1)