Aktualita ze dne 11. 11. 2024

Jak úspěšně prosadit svá práva? Stačí nebát se a být členem našeho OS!

FOTO:OSZSPČR

 

Může se běžný zaměstnanec v České republice domoci svých práv? Ano, pokud má dobrého právníka a peníze. Nebo stačí být členem Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Nedávno jsme to znovu jasně dokázali. Vše začalo během pandemie COVID-19, kdy odborový svaz prosadil u vlády pro zdravotníky a zaměstnance v sociálních službách mimořádné odměny za jejich namáhavou, obětavou a také zdraví a život ohrožující práci.

Zaměstnancům sociálních služeb byly odměny vyplaceny bez problémů, ale Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že se odměny pro zaměstnance ve zdravotnictví nebudou započítávat do průměrné mzdy. Toto stanovisko vedlo k poškození zaměstnanců, kteří v následujícím období například čerpali dovolené, byli nemocní, nastoupili na mateřskou, či odcházeli do důchodu.

Odborový svaz se proti názoru Ministerstva zdravotnictví opakovaně ohradil a požadoval nápravu. Ministerstvo zdravotnictví bylo i přes odlišné stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí a dalších odborníků neústupné.

Přesto jsme to nevzdali. Našly se dvě záchranářky, které prošly soudním řízením až k Nejvyššímu soudu. Ten uznal jejich nárok a potvrdil názor odborů, že mimořádné odměny měly být započítány do průměrné mzdy. Odborový svaz se rozhodl jednat, a to přestože většina nároků zdravotníků byla v té době za limitem. Zůstala jen poslední skupina, která mohla svůj nárok vymáhat. Byli to záchranáři, kteří dostali covidové odměny jako poslední. U nich mělo dojít k promlčení v řádech týdnů.

Zorganizovali jsme akci, která nemá v historii svazu obdoby. A jak to dopadlo? Díky spolupráci se 14 odborovými organizacemi na ZZS, díky téměř 700 záchranářů = členů našeho svazu, díky Pojišťovně právní ochrany DAS a advokátovi JUDr. Dominiku Brůhovi jsme byli schopní během pár měsíců vymoci našim členům jejich dlužné částky. Záchranky navíc akceptovaly rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR a nárok doplatily všem zaměstnancům.

Sedm stovek statečných pomohlo skoro 7500 zaměstnanců. A za to jim patří obrovské poděkování. Bez nich a jejich osobního nasazení by nebylo nic. A to, že to stálo za to, potvrzují i vyhrané částky. V průměru obdrželi záchranáři okolo 43 000 Kč. Členové odborů získali navíc i úroky z prodlení, které se pohybují v částce okolo 10 000 Kč. Soudní spor přinesl náklady ve výši okolo 7 mil. Kč, členové našeho odborového svazu se svých nároků domohli bez jakýchkoliv finančních nákladů z jejich strany.

Zde je nutno opět připomenout, že záchranáři projevili i osobní odvahu. V ČR není jednoduché domáhat se svého nároku a práva. Ten, kdo se postaví dopředu, bývá často dehonestován a označován za potížistu. S tím odbory zásadně nesouhlasí, své členy brání a budou bránit. Stát za svými právy má smysl. V Evropě je členství v odborech běžné a tento model by měl být standardem i v ČR.

Náš odborový svaz v tomto konkrétním případě znovu potvrdil, že je pro své členy účinnou první pomocí i dlouhodobou péčí.

Další informace o tomto velkém úspěchu odborového svazu najdete na: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/tk-o-uspechu-os-zachranaru-advokaty-bruhy-a-d-a-s/