Aktualita ze dne 25. 10. 2023
K dobrovolným výpovědím přesčasů se vedle lékařů přidávají už i sestry a laboranti
Dobrovolné přesčasy začínají vypovídat pro letošní prosinec vedle lékařů už i sestry a laboranti. Kolik se jich nakonec zapojí, se dozvíme v polovině listopadu, do kdy ještě mohou výpovědi podávat i zaměstnanci s dvoutýdenní výpovědní lhůtou. Informovala o tom předsedkyně Odborové svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková na dnešní tiskové konferenci, na níž se podílela i Sekce mladých lékařů České lékařské komory.
Výpověď dobrovolné přesčasové práce k 1. prosinci podalo dosud přes 6000 ze zhruba 13 000 lékařů, kteří chodí do služeb. K akci se ale určitě připojí i část dalších zdravotnických pracovníků.
„Oslovili nás z některých nemocnic i nelékaři, kteří už také nechtějí sloužit obrovské množství přesčasové práce, přitom právě tato přesčasová práce tvoří významnou část jejich příjmů. Ozvali se nám sestry, laboranti a další,“ uvedla Žitníková s tím, že také podepisují podporu jejich požadavkům.
Podle ní je překročena i u těchto zaměstnanců přesčasová práce a týká se to podobně jako u lékařů oddělení akutní péče, anesteziologicko-resuscitačních oddělení, mnoha laboratoří a rentgenových oddělení.
Jak dodal předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel, hodně lékařů i dalšího zdravotnického personálu má pouze 14denní výpovědní dobu, takže mají čas do 15. listopadu.
„Budeme s nimi mít ještě setkání na schůzi 7. prosince, kde dostaneme i více informací o konkrétním počtu výpovědí přesčasů. Samozřejmě na ně pořád apelujeme, aby nevyčkávali a přidali se k nám, protože jedině tak můžeme docílit kýženého výsledku,“ doplnil Engel.
„Na první pohled to vypadá, že české zdravotnictví funguje, ale podle nás se české zdravotnictví propadá. Prodlužují se termíny na vyšetření a operace. Je složité najít specialistu. Abychom uchovali kvalitu, potřebujeme zdravotníky a další zaměstnance, kteří zajišťují chod zařízení,“ varovala Žitníková.
Úhradová vyhláška a další jednání
Jednání s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce a sociálních věcí dále pokračují, i když páteční schůzka ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se Sekcí mladých lékařů České lékařské komory nepřinesla očekávané návrhy. Do dneška měli zástupci Sekce mladých lékařů obdržet návrh další novely zákoníku práce, která by měla stav změnit. Zatím ale předlohu nemají, jen sliby. (aktualizace: v úterý 24.10. odpoledne obdrželi zástupci Sekce mladých lékařů ČLK text návrhu novely zákoníku práce v paragrafovém znění. Na vyslovení připomínek k novele dostali čas do čtvrtečních 9:00 ráno, pozn. red.)
Vedle toho odbory požadují růst základních výdělků bez přesčasové práce. Navázat je chtějí na průměrnou mzdu. „Lékaři by měli být ohodnoceni podle své odbornosti a praxe, pobírat od 1,5násobku do trojnásobku průměrné mzdy,“ uvedl Engel s tím, že sestry by měly vydělávat od průměrné mzdy do jejího dvojnásobku. Od průměrné částky by se odvíjely i příjmy dalších profesí. Se zvýšením tarifních platů ale Vláda nepočítá.
Dnes ministerstvo zdravotnictví představilo konečnou úhradovou vyhlášku pro rok 2024, v rámci které by na odměny zdravotníkům v nemocnicích mělo v příštím roce putovat navíc 6,8 miliardy korun. Podle předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády ale není nikde přesně stanoveno, že tyto odměny půjdou opravdu směrem k lékařům a dalším zaměstnancům ve zdravotnictví.
„Pevně přesto doufám, že k 1. prosinci k výpovědím nedojde. Kdybychom se nedohodli, tak by to opravdu vedlo k omezení péče, minimálně plánované,“ dodal Přáda. Upozornil, že výpovědi z přesčasů nepodávají jen mladí doktoři, ale i ti zkušení. Průměrný věk je 38 let.
Autorka: Pavlína Zítková