Aktualita ze dne 19. 9. 2021
Začaly krajské konference OSZSP ČR
Milé kolegyně, milí kolegové,
už tento týden začínají naše krajské konference.
Jak již všichni víte, tak letos proběhnou před konferencí celostátní a proto jsme zpracovali materiál, který v kostce připomíná, jak jsme spolu plnili náš program.
Vedení odborového svazu se při plnění programu odborového svazu a při všech svých jednáních opírá o váhu, kterou mu dodávají jeho základní organizace a členové.
Jedině tato společná síla, vytrvalost a pravdivost argumentů mohou vést a v období od sjezdu odborového svazu do 30. 6. 2021 také opravdu vedly k úspěšným výsledkům.
Vedení odborového svazu i výbor ZO ZZS HMP proto všem děkuje za práci za podporu a za přízeň.
V období od VIII. sjezdu OSZSP ČR do 30. 6. 2021 byl odborový svaz pro své členy, podle jejich situace a potřeb, pojistkou, první pomocí i dlouhodobou péčí.
Priority určené VIII. sjezdem OS :
1) Sociální dialog a kolektivní vyjednávání
2) Právní ochrana a poskytování právní pomoci členům
3) Zajištění odpovídajícího finančního ohodnocení pro zaměstnance
4) Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
5) Rozvoj odborového svazu, odborové a profesní vzdělávání
6) Služby členům a benefity
7) Mezinárodní činnost
Proti personální krizi ve zdravotnictví
Odborový svaz dlouhodobě apeluje na Ministerstvo zdravotnictví, aby odpovídajícím způsobem řešilo personální krizi ve zdravotnictví, která vede nejen k přetěžování
zaměstnanců a jejich odchodu mimo rezort, ale i ke zhoršování dostupnosti zdravotní péče, protože kvůli nedostatku zaměstnanců jsou zavírány části nemocnic.
Odborový svaz na všech jednáních zdůrazňuje, že zlepšení personální situace ve zdravotnictví a sociálních službách je otázkou peněz, a to nejen na adekvátní platy a mzdy, ale i na to, aby se na pracovištích zvýšil počet zaměstnanců.
Odborový svaz dlouhodobě prosazoval, aby se v České republice místo necelých 7 % HDP dávalo do zdravotnictví alespoň 9 % HDP, což je průměr zemí OECD.
Odborový svaz požadoval, aby se peníze nehromadily na účtech zdravotních pojišťoven a aby byly v souladu se svým účelem použity k úhradě zdravotní péče. Tyto své konkrétními propočty a příklady podložené požadavky prosazoval na tripartitních jednáních, na jednáních s ministry a premiérem, jednal o nich s představiteli politických stran, informoval o nich na tiskových konferencích.
Krizový štáb 9 proti kolapsu zdravotnictví ve velmi těžké situaci dosáhl velkého úspěchu, a to z uvažovaných 19 mld. Kč zvýšení částky do zdravotnictví na 35 mld. Kč zvýšení!
Zdravotnická záchranná služba
Stále naléhavějšími se problémy s přetížením zaměstnanců, jejich nedostatkem i nedostatečným odměňováním stávají i ve zdravotnických záchranných službách.
Odborový svaz se proto snažil prosadit, aby i zdravotníci ze záchranek dostali zvláštní příplatky v maximální výši a aby se příplatek za neuropsychickou zátěž vztahoval také na dispečerky operačních středisek. Snažil se prosadit také benefity pro zaměstnance záchranek, například možnost dřívějšího odchodu do důchodu, výsluhy a rekondiční pobyty.
Za práci při první vlně epidemie se podařilo prosadit pro záchranáře mimořádnou odměnu ve výši až 120 tisíc korun.
Za práci při druhé vlně odborový svaz požadoval odměnu minimálně ve stejné výši. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný to tvrdě odmítl, stejně jako všechny argumenty odborů na toto téma. Situaci na popud premiéra Andreje Babiše vyřešil až nový ministr zdravotnictví Petr Arengerger, takže za práci při následující vlně epidemie opět obdrželi záchranáři odměnu až ve výši 120 tisíc Kč.
Právní pomoc odborovým organizacím
Právní pomoc, pomoc při uzavírání kolektivních smluv, pomoc při jednání o právních a ekonomických otázkách, FKSP či sociálním fondu odborovým organizacím a jejich členům poskytují zaměstnanci právního a sociálního oddělení OS, konkrétně Ing. Ivana Břeňková, Mgr. Ing. Štěpánka Řandová, Kamil Kubáň a spolupracující advokát JUDr. Dominik Brůha, Ph.D.
Jako benefit svým členům odborový svaz od 1. 1. 2017 nabídl odborové pojištění D.A.S. Toto pojištění v sobě zahrnuje jednak pojištění právní ochrany zaměstnance, vztahující se na pracovněprávní otázky, a dále pojištění Právník do kapsy, vztahující se na soukromé problémy členů odborového svazu.
Právní pomoc členům odborového svazu
Odborové pojištění D.A.S. umožnilo rozšíření nabídky poskytování právní pomoci členům odborového svazu. Svazoví odborníci a advokáti se tak zároveň mohou více věnovat záležitostem odborových organizací. I nadále se však ve velké míře věnují pomoci a radám pro jednotlivé členy OS, kteří se na ně obracejí formou telefonických, e mailových či osobních dotazů.
Zastupování před soudy
Za předpokladu, že vedení odborového svazu přizná za podmínek Řádu právní pomoci členovi odborového svazu nárok na bezplatné právní zastoupení před soudem, zajišťují spolupracující advokáti, případně i další advokáti působící v pojišťovně D.A.S., zastoupení před soudy.
Mimořádné odměny za práci při pandemii
V roce 2020 i v roce 2021 odborový svaz inicioval a prosadil mimořádné odměny pro zaměstnance zdravotnictví a sociálních služeb.
Odborový svaz navrhl a vytrvale prosazoval, aby za své nezměrné pracovní nasazení zaměstnanci dostali adekvátní finanční ocenění, a to jak za první jarní vlnu epidemie v roce 2020, tak za následující ještě daleko horší pokračování epidemie od podzimu roku 2020 až přes jaro roku 2021.
Ani poté, co se podařilo odměny na vládní úrovni prosadit a zajistit na ně peníze, ale ještě nebylo vyhráno. Odměny byly vypláceny s obrovským zpožděním, docházelo k jejich krácení, nebyly započítávány do průměrných platů. Odborový svaz proto musel vyvinout další obrovské úsilí, aby tyto problémy ve spolupráci s odboráři v krajích a jednotlivých odborových organizacích napravoval.
Mimořádné odměny za první vlnu epidemie
Záchranky
Prosadili jsme: odměny ve výši až 120 000 Kč na zaměstnance, protože tito zdravotníci na rozdíl od kolegů v nemocnicích nemají covidové příplatky.
Realita: odměny byly vyplaceny, ale většinou nebyly zaměstnancům započítány do průměrných platů.
Mimořádné odměny za další vlnu epidemie
Záchranky
Prosadili jsme: odměny ve výši až 120 000 Kč pro zdravotníky, protože tito zdravotníci na rozdíl od kolegů v nemocnicích nemají covidové příplatky.
Realita: zaměstnavatelé odmítli návrh odborů na společný postup a každý postupoval jinak. Vyplácené částky jsou problematické, zdravotníci neví, jak a za co jim zaměstnavatel odměny krátil. Zaměstnavatelé údajně mají podporu krajů jako zřizovatelů, nevyplacené prostředky by prý mohly krajům ušetřit peníze na dotace pro záchranky. Na úkor zaměstnanců?! To odborový svaz považuje za zcela nepřijatelné.
Shrnutí
Přesto, že bylo za této situace velmi těžké cokoliv prosadit, dosáhl OS velkých zcela konkrétních úspěchů v oblasti odměňování i v oblasti financování obou rezortů, které je zásadní jak pro odměňování, tak i kvůli řešení personální krize.
Smutné je, že ani po několikaletém vytrvalém tlaku na uzavření kolektivní smlouvy vyššího stupně se to nepodařilo, a to kvůli vyhýbavým postojům zaměstnavatelů a jejich odporu k uzavření této smlouvy.
Epidemie COVID-19 nejbrutálněji zasáhla právě zaměstnance zdravotnictví a sociálních služeb. Onemocnění COVID-19 v České republice zabilo 21 pečovatelů ze sociálních služeb a 88 zdravotníků.
Epidemie COVID-19 má v České republice velmi tragickou bilanci, jednu z nejhorších na světě. A mohlo být ještě daleko hůř, nebýt mimořádně obětavého personálu a nemocnic v regionech, jejichž existenci se odborům a místním obyvatelům podařilo zachránit proti silným tlakům různých likvidátorů a privatizátorů.
Epidemie byla krutou prověrkou všech a zaměstnanci i odborový svaz v ní obstáli se ctí.
Zaměstnanci neopustili ani v nejtěžších chvílích své pacienty a klienty. Odborový svaz neopustil své členy a další zaměstnance.
Epidemie zdůraznila závažnost dlouhodobého požadavku OS na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců zdravotnictví, což znamená především jejich dostatečný počet.
Mimořádnou pozornost je potřeba věnovat také sociálním službám. Další zlepšení ohodnocení zaměstnanců je základní podmínkou pro jejich udržení.
Je třeba napravit personální a finanční škody napáchané v minulých letech na hygienické službě jako zásadním a nenahraditelném orgánu ochrany veřejného zdraví.
Je třeba mít na paměti, že zdravotní péči poskytují lidé a ty je nutné za jejich práci adekvátně ocenit.
Je třeba rozvíjet a chránit zdravotnictví a sociální služby jako veřejné služby, bránit jejich širokou dostupnost a nedopustit jejich komercionalizaci a privatizaci. Nemoc COVID-19 toto jednoznačně potvrdila.
Zpráva o plnění Programu OSZSP ČR na léta 2018–2022 přijatého na VIII. sjezdu odborového svazu, který se konal 22. – 23. 11. 2018 ke stažení v příloze
ck_2021_-zprava_o_plneni_programu_os_od_viii__sjezdu_do_30_6_2021_210913_084303