Aktualita ze dne 4. 10. 2024

Zvýšení tarifů o 1400 Kč schváleno, plnění dohody dál řešíme

 

FOTO:OSZSPČR

 

Ve čtvrtek 3. října se k jednání o navýšení platových tarifů sešli zástupci vlády, zástupci odborových svazů veřejných služeb a státní správy, předseda ČMKOS Josef Středula a místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek. Jednání zahájil premiér Petr Fiala. Úvodem sdělil, že termín se posunul kvůli povodním. Posunutí termínu považuje za prospěšné, protože je jasné, jak bude vypadat státní rozpočet. Všem je zřejmé, jak poroste objem financí na platy a teď bychom měli jednat o růstu tarifů.

Odbory požádaly, aby byl z jednání pořízen zápis, což bylo vládní stranou respektováno.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka sdělil, že před tímto jednáním proběhlo jednání ministrů a návrh, který přednesou, je konsensuálním výstupem. Připomněl, že návrh, který byl odborům zaslán, byl ve více variantách (viz níže jako soubor ke stažení), ale nyní je návrh zvýšit tarify ve všech přílohách stejně, a to o 1000 Kč. Zvýšením se dosáhne situace, kdy nejvyšší přidání pocítí nízkopříjmoví zaměstnanci.

Ministr financí Zbyněk Stanjura okomentoval návrh státního rozpočtu. Návrh byl postoupen do Poslanecké sněmovny jako sněmovní tisk 805. Pro zvýšení platů je klíčový sešit B a strana 26 až 31 návrhu. Objem finančních prostředků na platy se zvyšuje o 19,5 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 7,8 %. Obecně rozpočet počítá se zvýšením platů a mezd o 6,3 %.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek sdělil, že za svůj resort navrhuje odděleně řešit přílohu č. 5, kterou se stanoví tarify pedagogů.

Předseda ČMKOS Josef Středula uvedl, že je pozitivní změna v tom, že dojde k navýšení u všech zaměstnanců. Ovšem navrhované navýšení o 1000 Kč je nedostatečné, navrhuje částku 2000 Kč. Odboráři jsou připraveni jednat i o jiných variantách. Zástupce vlády požádal o přehodnocení jimi navrhovaného řešení.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková sdělila, že za odborový svaz nesouhlasí s navýšením o 1000 Kč. Připomněla, že dne 8. prosince 2023 byla uzavřena s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem za účasti premiéra dohoda, která řešila platy a situaci ve zdravotnictví. V dohodě se Ministerstvo zdravotnictví a potažmo vláda zavázaly, že sjednotí odměňování zdravotníků bez ohledu na právní formu nemocnic a zvýší platy lékařů podle memoranda z roku 2011 a proporcionálně platům lékařům zvýší platy i ostatních zdravotníků. Návrh vlády neodpovídá parametrům dohody. Navrhla, aby se přílohy č. 3 a č. 4 řešily později jako příloha pedagogů. Jednání by mělo proběhnout za účasti aktérů, kteří dohodu podepsali, a to až po 15. říjnu, kdy se mají odbory a zástupci lékařů opět sejít s ministrem zdravotnictví.

Premiér Petr Fiala řekl, že dle jeho názoru je dohoda naplněná a pokud má proběhnout další zvyšování platů ve zdravotnictví, tak je nutné informovat společnost o tom, jaké jsou platy lékařů (120 000 Kč v krajských nemocnicích) a také platy sester.

Ministr Zbyněk Stanjura se vrátil k návrhu odborů, aby zvýšení platů bylo o částku 2000 Kč. Na takové navýšení nejsou ve státním rozpočtu finanční prostředky.

Ministr Marian Jurečka jeho názor podpořil a sdělil, že dle propočtu úředníků MPSV není možné pokrýt ani nárůst o 1500 Kč.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík podpořil návrh ministra Beka a uvedl, že v rámci školství by v podstatě až 10 000 – 12 000 Kč spadalo do nenárokové složky odměňování, což odbory nepovažují za vhodné.

Prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil zdůraznil, že částka 1000 Kč je nedostatečná. Uvedl, že například v profesi kurátora při nástupním platu cca 25 000 Kč je navrhované navýšení okolo 5 %. Potvrdil, že představa navýšení je v částce 2000 Kč a vyzval k diskuzi o možných variantách.

Vládní strana požádala o přestávku a poté informovala, že navrhuje navýšení 1300 Kč, což by znamenalo navýšení u nejnižších skupin cca 11%.

Předseda Josef Středula navrhl zvýšení tarifů o 1400 Kč.

Premiér Petr Fiala po krátké přestávce sdělil, že vláda bude částku 1400 Kč akceptovat v případě zvýšení všech příloh mimo pedagogické tabulky.

Předsedkyně Dagmar Žitníková sdělila, že za odborový svaz s navýšením příloh č. 3 a 4 o 1400 Kč nesouhlasí. Dohoda, kterou podepsal ministr zdravotnictví za účasti premiéra, je v jednání a na navýšení tarifů se musí dohodnout všichni zástupci, kteří ji za odbory a Českou lékařskou komoru podepsali.

Odbory jsou demokratická instituce. Závěry jsou stanoveny podle rozhodnutí většiny. Většinou odborových svazů sdružených v ČMKOS zastupujících zaměstnance ve veřejných službách a správě bylo rozhodnuto, že odbory s vládní nabídkou souhlasí. Předsedkyně Žitníková závěrem požádala, aby její nesouhlasné stanovisko za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR bylo zaznamenáno v zápise.

A co bude dál?

Odborový svaz připomíná, že dohoda, která byla loni v prosinci podepsaná, má zajistit spravedlivé a odpovídající ohodnocení zdravotníků. Jedním z jejich základních cílů je zajistit atraktivitu povolání. Chceme, aby ve zdravotnictví byl dostatek personálu a aby absolventi neutíkali mimo obor nebo do zahraničí. Chybějící personál znamená omezení dostupnosti péče a likvidaci části nemocnic. Můžeme se také ptát, zda to není cíl.

A teď shrnutí: Dohodu podepsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek s odborovým svazem, nikoliv s ČMKOS. Naše požadavky trvají a předpokládáme, že pokud žijeme v právním státě, tak právní závaznost podepsané dohody bude akceptovat i vládní strana.

Česká televize – rozhovor s předsedkyní Žitníkovou: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/224411058301003/

Český rozhlas Plus – rozhovor s předsedkyní Žitníkovou: https://croaod.cz/download/audiolog/plus/2024/10/03/16.mp3 (od času 36.38)

 

zdroj: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/zvyseni-tarifu-o-1400-kc-schvaleno-plneni-dohody-dal-resime/